Menu
Home Page

Lane GreenFirst School

Governors

All Governors have received Prevent Training.

 

Julie Whitehouse

Local Authority Governor

Chair of Governors 

Term of office until August 2018

Governor at St Stephen's and Parkfield Primary Schools 

Caring and Achieving Committee  Finance and Premises Committee

Prevent Governor

Safeguarding Governor

Looked After Children

Rev'd Simon Douglas

Co-opted Governor

Term of office until June 2019

Governor at CCHS Federation

Finance and Premises Committee

Alison Southall

Co-opted Governor

Term of office until January 2019

Caring and Achieving Committee

Online Safety

Sports Premium

Julie Meeson

Co-opted Governor

Term of office until January 2019

Caring and Achieving Committee

Karl Stringer

Co-opted Governor

Term of office until January 2019

Caring and Achieving Committee

Jessica Spittle

Parent Governor

Vice Chair of Governors

Term of office until May 2018

Caring and Achieving Committee

Safeguarding Governor

Online Safety

Looked After Children

SEN

Pupil Premium

Dee Welsh

Parent Governor

Term of office until January 2019

Finance and Premises Committee

Ann Walker

Non Voting Associate 

Term of office until January 2019

Finance and Premises Committee

Kathryn Bailey

Headteacher

Caring and Achieving Committee

Finance and Premises Committee

Governor Training

Joanna Smith

Staff Governor

Term of office until September 2019

Caring and Achieving Committee

Jude Willcox 

Co-opted Governor

Term of office until September 2019

Caring and Achieving Committee

Robert Evans
Co-opted Governor
Term of office until January 2020
Caring and Achieving Committee
Deborah Fern Co-opted Governor
Dave Gardener Parent Governor

 

Top